הרצועה [1 מה זה קומיקס?]

מה זה קומיקס?


התשובה על השאלה הזו תהיה מאוד קצרה. קומיקס זה סיפור באיור. ניצול הכוח של הוויזואל כדי להעביר את המסר. יש כמובן קומיקסים שעושים את זה בצורה מעט יותר מוצלחת מאחרים... סקוט מקלאוד מרחיב על כך בספרו להבין קומיקס, פרטים למטה במקורות.


כעת לשאלה האמיתית שלנו. כמה פורמטים שונים יש לקומיקס? המון. ניצני הקומיקס הראשונים התחילו להופיע במוקדים שונים בעולם בערך באותה תקופה, אמצע המאה ה-18, אולם אופי ההתפתחות היה שונה ממקום למקום וגרם ליצירה צבעונית ומגוונת. השורשים האלו משפיעים עד היום על תרבות הצריכה של הציבור והקומיקסים השונים.

Understanding Comics, Scott McCloud

רצועת קומיקס

מה זה? 📚

רצועת קומיקס קצרה שבדרך כלל אמור לבדר או להביע אירוניה. לעיתים קרובות טור יעקוב אחרי דמויות שחוזרות על עצמן לאורך הסידרה. כדי לקבל מושג - הסדרה הארוכה ביותר הסתיימה ב2006 אחרי ריצה של 109 שנים. באופן כללי סגנון הציור מינימלי וקווי, ורובם ללא צבע. טורי הקומיקס הטובים מתפרסמים כספר.


מקורות לתמונה זו ראו למטה

What, Me Pregnant? Lynn Johnston 1991


מעניין לדעת 📖

אם נתחקה אחר שורשי הקומיקס בעולם נגלה מעין "ספרונים" עם מטרה לבדר, קומדיה. הם לא היו מיועדים לילדים. (למעשה, אני חושבת שבזמנו ספרות ילדים עוד לא הומצאה בכלל…) במהלך המאה ה 18 ידוע לנו שביפן, אירופה ואמריקה התחילו לפרסם "קאריקטורות" בעיתונים כדי למשוך קונים. קאריקטורה - ריבוע אחד המכיל ציור ומלל יחדיו כדי להביע מסר קומי. ייתכן שאלו היו המקרים הראשונים של פרסום סמוי!


במשך הזמן עברו לטורים מצוירים קצרים עם ממוצע של ארבעה פאנלים. בתחילת המאה ה-19 מספר טורים הודפסו בחוברות קומיקס. מהר מאוד למדו לספר עלילות ארוכות יותר. סיפורים רבים וציירים מפורסמים התחילו ברצועות קומיקס. עד היום עלונים בכל העולם מפרסמים טורים כאלו עם מסרים קצרים וקולעים. והם עדיין מנסים למכור לנו מוצרים 😁

כדאי לקבל השראה 💡

כל אחד יכול להיות צייר אם יש לו מה לומר.


ייתכן ששמתם לב, לאחרונה יש לי אובססיה קטנה לקומיקס. בסדרה הזאת אנחנו נדבר על כמה מהענפים היצירתיים שהתפתחו במדיום הזה. בגלל חשיבותו ההיסטורית בחרתי אמנם להתחיל באחת הפורמטים היותר משעממים, אבל אל דאגה - נגיע לבשר בחודשים הקרובים, אז תשייפו את הסכינים שלכם 😈 בפוסט הבא נדבר על פיתיון לתמימים ועל הרבה מאוד סופרמנים.

*חשוב לי לציין שבכל קטגוריה דברי מתייחסים תמיד לרוב השוק מבחינה יחסית ותמיד יש הרבה יוצאי דופן, במיוחד בעידן התקשורת של היום שמאפשר להשפעות לדלג מיבשת ליבשת. אשכרה פתחתי תזאורוס כדי לאסוף מילים נרדפות ל"רובם" ונמאס לי כבר מהמילה הזו. אז, כוכבית.


#מה_זה_קומיקס
עריכה

ת. א. ופיציקטו


מקורות

Comics and Sequential Art, Will Eizner להבין קומיקס, סקוט מקקלאוד

http://www.people.vcu.edu/~djbromle/cartoon04/projects/barry/barry_comic-strips.htm

http://comicstriplibrary.org

http://www.comic-art.com

https://en.wikipedia.org/wiki/Comic_strip

https://en.wikipedia.org/wiki/Comics

https://www.illustrationhistory.org/genres/comics-comic-books

https://theculturetrip.com/europe/france/articles/the-story-of-bandes-dessinees

www.europecomics.com

https://en.wikipedia.org/wiki/Yonkoma

Manga: Sixty Years of Japanese Comics. Paul Gravett

A Drifting Life. Yoshihiro Tatsumi, translation Taro Nettleton


מקורות תמונה 6. מימין לשמאל

Krazy Cat, George Herriman 1918

Les Aventures de Totor, Herge 1926

Osamu Tezuka. 1955

99 צפיות1 תגובות
עזרה

 

תנאי שימוש

הוראות הפעלה

פניות

סיפורים

 

בקרוב!

ראנדום

 

ארי

WebNoir

Magic Pen

הדרכות

 

ציור מסורתי

ציור דיגיטלי

תוכנות

כלים

כתיבה

מאגר קורסים

סרטונים

 

ספידפיינטים

הדרכות

כשותף לאמזון אדובי וקליפ פיינט חלק מהקישורים באתר מתומלגים.