top of page

כתיבה עם כוכב השלג | איך כותבים משפט מפתח מעולה

אז רצינו לכתוב סיפור, מה?


לפני הכל, אנחנו בוהים בעמוד ריק, לא יודעים להתחיל, חוששים להתחיל. כל צעד נראה כמו צעד מהותי, הרה עולם. וזה מאוד מפחיד. פעם קודמת למדנו על שיטת כוכב השלג. זו שיטה מצוינת עבור מי שמתקשה להתחיל. כוכב השלג עוזר לנו להחלץ מהדף הריק הזה. להתקדם, ולהקל על המאמץ כמה שרק אפשר, ולהתחיל לראות תוצאות ממשיות.


לכן הצעד הראשון של השיטה אמור להיות הצעד הכי קל ופשוט. ובכל זאת, קל להתבלבל ולהסתבך איתו הרבה יותר ממה שאמורים. משפט המפתח הוא הצעד הראשון של כוכב השלג, והוא מתחיל לגלגל את הכדור. אולי קצת מורכב להכיל שכרגע, התפקיד שלנו לעזוב את כל הרעיונות העמוקים והפרטים היפהפיים שנחבטים במוח שלנו - וזה מה שקשה. אבל המשפט עצמו, הוא פשוט. זה לא מורכב, זה רק התחלה, וזו מטלה קטנה וקלה.


כרגע יש לנו מטלה אחת פשוטה: להפוך את הדף הזה לדף שאינו ריק.

כרגע, אנחנו מציירים סקיצה בסיסית מכוערת שכל ילד יכול לעשות. אנחנו צריכים לקחת נשימה עמוקה, ולהיות מוכנים לעזוב, לשחרר. זה לא משפט שמסכם את הסיפור כולו, זה לא אמור להיות ייצוגי, או עמוק, או מרתק. זה רק גרעין קטן. גרעין עם פוטנציאל להתפתח לעץ יפהפה אם נטפח אותו בחכמה. אבל לא עכשיו, לא כרגע. עכשיו אנחנו בונים רק את הגרעין. אז איך עושים את זה?


נתחיל ממשולש פשוט


דבר ראשון, צריך לעזוב את הסיפור. להשאיר את כל הרעיונות היפים והעמוקים בצד. הם לא יברחו, מילה שלי! כדי שמשפט המפתח באמת ימלא את תפקידו, כדי שהוא באמת יעזור לנו, עליו למלא שתי מטרות:

  1. בסיס איתן עליו אפשר להרכיב את שאר הסיפור

  2. פותח את היצירתיות ולא חוסם או מגביל

בואו נפשט את הסיפור כולו למושג בסיסי אחד. פעולה. סיפור טוב מבוסס על יסוד איתן של פעולות. ברור שיש עוד חלקים רבים שחשובים לכם, לקוראים, וגם לי, אבל משהו חייב להתרחש בסיפור, כדי שיהיה בכלל סיפור. כל החלקים האחרים, חשובים ככל שיהיו - תלויים לגמרי בפעולה.


אז בואו נסיר את כל הכוונות, והרצונות, והמניעים והשאיפות מהסיפור. עכשיו היצירה נראית מאוד שטחית, אפילו משעממת, לא? מצוין! קל לכתוב משהו שטחי ומשעמם נכון? אז צריך להיות לנו מאוד קל להפוך את הדף הזה לדף שאינו ריק.


יוסי הלך לצרפת. יוסי ראה עולם. יוסי חזר הביתה.

למה יוסי נסע, מה הוא התכוון לעשות, ואיך הוא הרגיש בזמן הזה - כל זה סתם פרטים. כלומר, לא סתם. פרטים חשובים מאוד, החלק שהכי מרגש והכי יצירתי ומיוחד, וזה מה שבא לנו לכתוב כאן ועכשיו. אבל בואו נזכור שהפרטים האלה אינם עמודי התווך של היצירה. אז במשפט המפתח אנחנו לא נשתמש בזה. אנחנו נתמקד בפעולה של הסיפור.


שלב ראשון: למצוא פעולה חיצונית וגדולה


מהי הפעולה? זה העולם של הסיפור שמשתנה. הפעולה היא העיקר של הסיפור לכן המשולש מבוסס עליה. אנחנו צריכים למצוא את הפעולה העיקרית שמתחילה את הסיפור, וזה לא יהיה משהו עמוק או פנימי. אלא משהו כללי, חיצוני, ש ט ח י.


עכשיו, העולם של הסיפור יכול להיות עולם פנימי של יצרים, נפש, ונשמה. יכול להיות שזה סיפור דרמה עמוק ומתפלסף, ולא סיפור אקשן חיצוני. אבל גם אם זה סיפור כזה - משהו בעולם החיצוני זז כדי להשפיע על הפנימיות של הדמות.


מאוד קשה לכתוב סיפור בלי התרחשות. קשה לכתוב על דמות שמחפשת לממש את עצמה, אבל קל לכתוב על דמות שרוצה להגיע מקרית שמונה למצפה רמון בלי שקל בכיס - ותהיו בטוחים שבדרך היא תלמד כמה דברים על עצמה. קשה לכתוב על דמות שצריכה להתבגר, אבל קל לכתוב על דמות שעוברת לחו"ל ונתקלת במגוון חוויות שמכריחות אותה להתבגר.


"יוסי רוצה לממש את עצמו ולזכות בהערכה", זה סיפור שמאוד מאוד קשה לכתוב. לעומת זאת, בחור ישיבה נמלט לצרפת כדי להימנע מגיוס, הוא רעיון שפותח אלפי רעיונות ומפגשים אפשריים, מפגשים שיגרמו לו לממש את עצמו, ואולי אפילו לזכות בהערכה, לכו תדעו. העיקר - הפוטנציאל קיים. זה מה שחשוב פה.


במשפט המפתח אנחנו לא קובעים מהו הסיפור. אנחנו מחפשים את הפוטנציאל לסיפור טוב.

אם בסיפור שלכם כרגע אין דבר כזה, כדאי מאוד להמציא אותו, לא משנה איך או כמה או מה בדיוק. תמציאו! אתם תראו איך כל הסיפור נכנס לפוקוס כשעושים את זה.


בלחיות וחצי מאת רות קפלר, יענקל'ה צריך להשתנות, ודי קשה לעשות את זה כשאתה אשכרה לא יכול לזוז. ולמרות שזה סיפור דרמה, סיפור מרגש, סיפור פנימי ועמוק - משהו זז בעולם החיצוני. רעידת אדמה כולאת את יענקל'ה חסר האונים עם מלווה רק קצת פחות חסר אונים ממנו, במבנה בית ספר ריק. זה לא החלק המשמעותי של הסיפור, אבל זו כן פעולה חיצונית וגדולה שיכולה להיות במשפט המפתח.


בוא נחזור ליוסי שלנו. יוסי נמלט לצרפת. זה משהו שקורה בעולם החיצוני, וזה יצטרך לדחוף את יוסי להשתנות. הסופר לא משאיר את יוסי באותו מקום ומצב ומקווה שאיכשהו, בדרך אגב, הדמות תלמד ותתפתח רק מלתרגל דיונים פילוסופיים מול המראה.


אוקי, תכלס: איך נגלה את הפעולה של הסיפור?


הדמות עושה כל כך הרבה דברים במהלך הסיפור, וחלקיקי סצינות ודיאלוגים בוודאי כבר מתרוצצים לנו בראש. אבל מהו הפעולה העיקרית, השינוי הגדול הזה, שגורם לכל הסיפור להתרחש?


יכול להיות שקשה למצוא את זה, יכול להיות שזה עדיין לא קיים בסיפור בכלל. אז בואו נהפוך את זה לפשוט. משהו עובר ממקום למקום, או ממצב אחד למצב אחר. מישהו עובר מקום, משהו נופל, קם או בורח, מישהו נעלם, נשבר, משהו קורה. וזה קורה באיפשהו בתחילת הסיפור הזה.


זה הכל. פשוט, נכון? אם אין פעולה כזאת עדיין, נמציא משהו. הדמות עוברת דירה. תופסת טרמפ. מאבדת את משרתה. משכלת קרובי משפחה. מקבלת קרובי משפחה. משהו, לא משנה מה. העיקר שהוא יהיה חיצוני וגדול.


ותזכרו: תמיד. תמיד! אפשר לחזור ולשנות אחר כך את השלב הזה. אל תדאגו אם זה מתאים בדיוק, אם זה סימבולי מספיק או כבד או משמעותי. העיקר שעכשיו משהו יזוז וידחוף את הדמות לפעולה, ידחוף אתכם לפעולה ויוציא סיפור אל הדף. אחר כך? תשנו, מ'כפת לי.הנה כמה שאלות שיכולות לעזור לנו למצוא את הפעולה הזאת:

  1. מה עובר ממקום אחד למקום אחר? איסתרק מאת מ. קינן: הדמות נחטפת מהארמון אל אדמת אויב

  2. איזה דבר משתנה ממצב מסוים למצב אחר? לחיות וחצי מאת רות קפלר: האדמה משתנה מאדמה יציבה לאדמה רועדת...

  3. מה האפשרויות שעומדות בפני הדמות בהתחלה? גג אדום מאת יעל רועי: הבן יכול להמשיך להסתפק במועט, או לחפש עבודה שתספק לו כסף לרכוש את מה שהוא רוצה.

  4. מהי הבחירה הראשונה של הדמות? רק שלושה חודשים מאת רבי מנדל: הקוסם בוחר להיות שותף במזימה לשדוד תכשיט נדיר

  5. מה מפריע לדמות להצליח? שליחות הגורלית מאת מאיר ברעם: יש גזירה לשרוף את כל התלמוד, מה שימנע מראובן ללמוד.

נסו לחפש את התשובה ברבע הראשון של הסיפור, ולא בסוף שלו. משפט המפתח פותח לנו את הסיפור, ולא תוחם אותנו ולא מקבע אותנו לאיזשהו סוף מסוים.


עכשיו, השאלות מיועדות לכוון אתכם אל הפעולה, ואפילו תשובה אחת עלולה לגלות לכם מהי. לא צריך תשובה לכל השאלות כולם, ובכלל, לא לכל סיפור יש תשובה על כל שאלה. זה רק כדי לעזור לכם למצוא את הפעולה המיוחדת הזאת שתוכל להיות בסיס לסיפור.


לסיכום, התרגיל: תחפשו משהו שעובר מקום או מחליף מצב בתחילת הסיפור, ותרשמו אותו. זה הקודקוד הראשון של המשולש.שלב שני: למצוא את הדמות הראשית


כמו שכבר אמרנו, משפט המפתח מתמקד בפעולה. לפעולה יש קשר ישיר עם מישהו מיוחד מאוד. הדמות הראשית. הפעולה הזאת משפיעה על הדמות, ומכריחה את הדמות לפעול, או שהדמות עצמה היא זו שיזמה את הפעולה.


יש סיפורים שנולדים ישירות מהפעולה: יש רעידת אדמה. איך אנשים יגיבו לזה? כל התלמוד עתיד להישרף. מי מושפע מזה ומה סביר שהוא יעשה?