top of page

ככה מתחילים קריירה בציור1. חשבון נפש


מיקוד

באיזה תחום בציור אתם הכי רוצים להתמקצע? ציור זה שם כללי למגוון רחב של תפקידים. כריכות, איור ספרים, עיתונים, קריקטורה, קומיקס, משחקים, עיצוב דמויות, אנימציה, ציורי קיר, אומנות, פורטרטים ועוד ועוד. אם אתם עדיין לא בטוחים, לא סוף העולם. לא כרגע לפחות. תנסו תחומים שונים עד שתגלו מה הכי מוצא חן בעיניכם. מותר לכם כמובן לעבוד בתחומים שלא תואמים בדיוק את ההחלטה שלכם, אבל המיקוד יעניק לכם כיוון ומטרה לחתור אליו, תיק עבודות מגובש, ולקוחות מרוצים.


פריימינג

מי קהל היעד שלכם? זה יכול להיות דתיים/כללי, דפוס/רשת, אספנים/פוליטיקה ועוד. בררו את האופי והשאיפות של קהל היעד שלכם כדי להבין איך ניגשים אליו. ההחלטה שלכם תשפיע על פרמטרים כמו המחירון, הערכים שלכם, והדרך בה אתם מפרסמים את עצמכם.


תזכרו: אתם עצמכם הקהל הכי חשוב. אם אתם אוהבים את מה שעשיתם, כנראה שיאהבו את זה עוד הרבה אנשים. אחרי הכל אתם לא מוזרים עד כדי כך.


וויתורים

בשלבים השונים בקריירה סדר העדיפויות משתנה. מדי תקופה תערכו חשבון מה הדבר שאתם הכי רוצים להשיג כרגע ותזכרו להתגמש בהתאם. זה יכול להיות פרסום, כסף, ערכים או משהו אחר.
2. תיק עבודות


הפרטים

 1. שם. עדיף שם מלא ואמיתי כדי ליצור אמון (אבל היו דברים מעולם).

 2. אופן יצירת קשר. חובה לפחות מייל. מניסיון, תיק עבודות עם טלפון בלבד, יעבור לסוף הערימה. אם עדיין אין לכם מייל תוכלו ליצור חשבון בקלות ובחינם בגוגל. המייל הזה ישמש אתכם גם לצעדים הבאים.

 3. ציורים המדגימים את היכולות שלכם. הכניסו יצירות שסיימתם, שמוכנים לדפוס, שהולמים את העבודה שאתם מחפשים, לא תרגילים מקורס אנטומיה.

 4. לא חובה: מאחורי הקלעים. פירוט תהליך העבודה שלכם ייתן ללקוח הפוטנציאלי את התחושה שהוא מכיר אתכם. הוא יזכור ויעריך אתכם יותר, ויהיה מוכן לקפוץ איתכם למים.

הכנה

תאגדו את הציורים בחבילה המוכנה להפצה. ניתן לעשות זאת באחת הדרכים הבאות או שניהם גם יחד.

 1. חוברת PDF. ניתן ליצור באתר SmallPdf בחינם. דאגו שמשקל הקובץ לא יעלה על 15 MB כדי שתוכלו לשלוח במייל בקלות.

 2. אתר. נדבר על זה עוד בהמשך.

שלח לחמך

תשלחו את תיק העבודות שהכנתם ללקוחות פוטנציאלים בהתאם למיקוד שערכתם. לדוגמא, אם החלטתם לצייר קומיקס, צרו קשר עם הוצאות לאור ועיתונים. אם החלטתם על אומנות בורגנית, תחפשו גלריות.
3. דרכי שיווק


נטוורקינג

כל אדם בעולם מכיר מישהו שמכיר אתכם. תדאגו לעדכן את הקרובים והחברים או סתם אנשים שמאכילים יונים על ספסלי הרחוב, שאתם ציירים. כן, זו עובדה מוגמרת. אתם לא מנסים לצייר או מחפשים עבודה בציור. אתם כבר עכשיו ציירים ואתם לא רעים בכלל. גם אם אתם חושבים שאתם לא מספיק מקצוענים, אל תשקפו את זה לקהל שלכם אפילו אם הקהל הזה הוא רק המשפחה.


אנשי קשר

תאגרו רשימת אנשי קשר ותשלחו להם מדי פעם מייל עם עדכונים, תיק עבודות, או ברכה הולמת לתקופה. במייל תצרפו קישור לתיק העבודות שלכם.


איך שולחים? שירותי המייל עלולים לחסום מייל רגיל (וגם תחטפו אותיות מודגשות באדום זורח מכמה מכותבים עצבניים). מערכות ייעודיות פותרות את הבעיה הזאת. צרו את המייל בחינם במערכת Smoove או במערכת MailChimp.
לקוחות

המלצות אישיות משכנעות הרבה יותר מכל תיק עבודות. ככל שמאגר הלקוחות שלכם יגדל כך תשפר רשת השיווק שלכם. הרבה מאיתנו מקבלים עבודה מפה לאוזן, ולקוחות מרוצים שמחים לשווק אתכם בחינם מרצונם החופשי. במיוחד אלה היכנעס. הם הכי טובים בזה.


אתר

האתר ממלא את הצרכים הבאים:

 1. תיק עבודות בינלאומי, נייד, זמין ומתעדכן.

 2. הגברת מודעות כלפיכם. כשיחפשו "צייר" יחשבו - עליך.

 3. נטוורקינג. בניית רשת אנשי קשר שרלוונטית לתחום הציור.

 4. קבוצת תמיכה. קבוצת חברים שמתעניינים באותם תחומים. [נרחיב על כך בהמשך].


האופציות:


אתר אישי

ניתן להשתמש בוורדפרס או סייט123 בחינם, או Squarespace בתשלום. הכניסו את הפרטים הבאים. תזכרו להיות נקיים, ברורים, ונגישים. אם אתם לא חזקים מבחינת עיצוב תוכלו לסמוך על התבניות הקיימות כבר במערכת. הכניסו את הפרטים הבאים:

 1. פרטי יצירת קשר.

 2. תיק עבודות.

 3. בלוג יגביר את הסיכוי שאנשים ימצאו אותך, ימשוך אותם להישאר באתר אם כבר נכנסו, יעניק להם הרגשה שהם מכירים אותך וישדר אמון ומקצועיות. תוכלו לשתף בתהליכי עבודה, הדרכות או קצת מאחורי הקלעים.


פרופיל באתר צבירה

זהו אתר בו קהילה של מאיירים מפרסמים את תיקיות העבודות שלהם, בדרך כלל האתרים חינמיים.


האפשרויות: Artstation Behance או לינקדן. אתר אחד מיוחד לחרדים הוא Frumlance באנגלית, עם אופציה לחשבון חינמי. עוד אתר לישראלים אקספלייס. אפשר גם לפתוח פרופיל ברשת חברתית.


היתרונות: אנשים רבים בין כה וכה מבקרים באתרים האלו, אז יש סיכוי שימצאו אותך באקראי. במיוחד אם אתם ממש טובים וממש ממוקדים. יכול גם לשמש כתיק עבודות בלי כל הבלגן של הקמה ותחזוק אם אתם לא בקטע העיצובי כל כך.פורום פתוח

ישנם פורומים רבים כל כך שניתן להתבלבל מהמצאי. בואו נצמצם את האופציות. הפורום חייב לתמוך באפשרויות הבאות:

 1. הצגת פרטי יצירת קשר ותיק עבודות באופן ציבורי.

 2. קהילה שעוסקת בתחום שלכם. קהילה של גרפיקאים או צלמים לא יעזור לכם, למרות שהם קרובי משפחתנו החביבים.

 3. קהילה ברמה גבוהה. פורום לשיתופי פנארט דרגון-בול לא יקדם אתכם במאומה.

 4. אם אתם בתחילת דרככם העסקית הפורום צריך לאפשר לכם את הדרישות האלה בחינם. אתם נותנים משלכם, זה המינימום שאתם אמורים לקבל בחזרה.

פורום אחד חרדי שעונה על התנאים והוא יוצרים סביבה. אך גם לינקדן מאפשר לכם להעלות שיתופים ויש שם כבר קהל חרדי משמעותי. בבקשה תכתבו לנו בתגובות אם יש פורומים נוספים.


השתתפות פעילה תפתח לכם שם מותג, תיצור קשרים חדשים, הרשת שלכם תתרחב. באופציה הזאת יש כמה מכשולים. ראשית תשקלו אם בכלל מעניין אתכם להשקיע בנוכחות ברשת. אם אתם פונים לקהל חרדי לא בטוח שזה רלוונטי עבורכם ואולי אתר אישי יספק אתכם די והותר. בפורום יש סיכונים רבים.4. קבוצת תמיכה


אתם צריכים מבקרים אישיים בריטיינר, קנאת סופרים, מקום לשפוך תסכולים ולהתגאות בניצחונות, אתגרים, ותרגול אישי. אתם צריכים קבוצת חברים מקצועיים, או לפחות מנוסים, שמתעניינים גם הם בציור.


חברים לספסל

שמרו על קשר עם מורים וחברים ללימודים. זוהי מערכת קשרים ופרוטקציות שיכולה להקפיץ אתכם קדימה. למטרה זו שווה להשתתף אפילו בקורס שאינו חיוני עבורכם.


פורום סגור

פורום כזה לא יעזור לכם בשיווק ישיר אך הוא מעגל חברים מקצועי. חשוב לוודא (רלוונטי גם לפורום פתוח):

 • הגנה. הפורום מוגן מבעיות בטיחות אישית שנפוצות ברשת, כמו טרולים, ספאמרים, גנבים, ציידים, וסתם מעריצים מוטרפים.

 • ביטחון. ניתן לסמוך על ההנהלה במקרה של בעיה כזאת.

 • זכויות יוצרים. התמונות שיצרתם וגם התוכן שאתם כותבים שייכים לכם. אתם רשאים למחוק כרצונכם. אל תתעצלו, תסתכלו בתנאי השימוש!

 • דרך ארץ. יש כבוד הדדי בין כל הגורמים הפעילים. בייחוד ההנהלה. זה לא קשור לעור של פיל שיש לכם או אין לכם. פורום עם הנהלה חובבנית הוא מושב ליצים במקרה הטוב ופגיעה פוטנציאלית בזכויות יוצרים במקרה הגרוע.

כאן בסליק הקמנו פורום סגור לבנות.


5. פותחים עסק


פתיחה

עסק מסודר משדר אמון ורצינות. מה זה אומר לנו? בירוקרטיה. קבלות וחוזה. תיאום מס. אתם לא חייבים לעשות את הכל ברגע הבראשיתי ממש אבל אם אתם רואים שכבר יש לקוחות, חבל לדחות את זה.


הצעדים:

 1. פונים לרואה חשבון או יועץ מס שפותח תיק במע"מ ועוסק פטור בביטוח לאומי. תביאו איתכם תעודת זהות ו250 שקל.

 2. נותנים לרואה חשבון לנהל את הדוח השנתי. יש ציירים שמעדיפים לפתוח עסק ולנהל אותו בעצמם. זאת אפשרות. אבל חבל לאמץ את המוח היפהפה שלכם עם כל המספרים. ביטוח לאומי יכול להסתבך ורואה חשבון אינו יקר. לא אמור לעלות יותר מאלף - אלף חמש מאות לשנה.6. מקדמים את העסקכרגע, ביקום שלנו, אין עדיין סוכנים שיסכימו לנהל אותנו (וחבל. אם מישהו שומע אותנו, בבקשה תעשו משהו בעניין) לכן מומלץ ללמוד ניהול עסקי. יש סדנאות, וובינרים, ספרים, קורסים שלמים בנושא או יועצים עסקיים. המטרה היא שאתם תהנו מהג'וב והלקוחות יאהבו לעבוד איתכם.


נקודות שכדאי לחקור:

 1. שיווק יעיל

 2. ניהול זמן

 3. יחסי אנוש. לפעמים הטיפול בלקוח יכול להפוך לגנון, והאשמה לא תמיד תלויה רק בו... לא בושה ללמוד דרך ארץ ואף פעם לא מאוחר.

 4. עיצוב גרפי

מעט מידע מקדם הרבה, ואפשר להשיג את המעט הזה ברשת, בספרייה או אצל חברים. אבל אם כבר דורשים מכם ללמוד מקצוע רציני, להשיג תעודה, ואתם יודעים שאתם רוצים להיות ציירים, תלמדו ניהול עסקי או עיצוב גרפי. יש ציירים מדהימים שלעולם לא ירוויחו מספיק לכדי פת לחם בגלל שאין להם את המוכנות לעולם העסקים. אני לא אומרת שלא צריך ללמוד ציור, רק טוענת שתעודה בציור לא שווה את הדף שעליו לא ציירו משהו…


אגב, יש מוסדות לציור שמלמדים גם וגם וגם.7. לא ממש סוף


אתם יודעים שבורא עולם נתן לכם את הכלים. ברור לכם שיש לכם שליחות ערכית וחיונית. יהיה לכם המון סיעתא דישמיא. בסופו של דבר כל עוד אתם יודעים לאן אתם צריכים להגיע, כל שעליכם לעשות הוא מעט השתדלות והקב"ה כבר יוביל אתכם למקום שאתם צריכים להיות בו. תבחרו לכם דבר קטן מהרשימה, ותתחילו. צעד צעד. לא הכל צריך לקרות ביום אחד. רק תתחילו. השאר כבר יבוא. העיקר, תהנו מהדרך ותצליחו הרבה!

שלכם, הסליק 😉


רשימת מטלות לקריירה בציור
.pdf
הורידו את PDF • 33KB


1,022 צפיות8 תגובות

פוסטים קשורים

8 Comments


Guest
Aug 07, 2023

תבורכו - פשוט תבורכו - באתם/באתן לנו בזמן 😍

Like

כתיבה מדהימה וממוקדת, היה נחמד להתרענן!

Like

יוטי
יוטי
Oct 29, 2020

וואו וואו!

איזה פוסט מדהים!

אהבתי מאוד את ההגדרה של סדרי עדיפויות, ממש נכון!


Like

נעה
נעה
Oct 26, 2020

התכוונתי גם על התוכן Magic Pen

כל הכבוד לכן!


Like

נעה
נעה
Oct 26, 2020

מדהים

תודה רבה


Magic Pen אני רואה שאת חתומה גם כן על הכתיבה. סחטיין גדול 😲

Like
bottom of page